تیم های فوتبال بارسلونا و منچستریونایتد به عنوان قهرمانان زودهنگام رقابت های لالیگا و لیگ برتر و دو تیمی که در حال حاضر بی شک ، بهترین های جهان هستند در دیدار نهایی پنجاه و چهارمین دوره رقابت های لیگ قهرمانان اروپا در ورزشگاه المپیکو شهر رم به دیدار هم خواهند رفت.

بارسلونا تا پیش از این دو بار به عنوان قهرمانی این رقابت ها رسیده و با «پپ گواردیولا» به دنبال فتح سومین جام است. این تیم در حالی در دیدار فینال گام به میدان می گذارد که در دیدار نیمه نهایی از سد صخره محکمی به نام چلسی عبور کرده است که البته در خصوص قضاوت آن دیدار، نماینده انگلستان به زعم کارشناسان تا حدود زیادی متضرر شد. بارسلونا در این فصل از رقابت ها بازی های درخشانی را از خود به نمایش گذاشته و تعدد پاس های بازیکنان این تیم، در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.

بارسا در این دیدار به احتمال فراوان تمامی نفرات خود را در اختیار خواهد داشت. تیه ری آنری و آندرس اینیستا که عنوان شده بود به این دیدار نخواهند رسید مصدومیت خود را پشت سر گذاشته اند و می توانند تیم خود را همراهی کنند. آنری در دیدار با رئال مادرید که به پیروزی 6 بر 2 بارسا انجامید دچار مصدومیت شده بود و اینیستا در تساوی 3 بر 3 مقابل ویارئال مصدوم شده بود.

منچستریونایتد در دیدار فرداشب به دنبال چهارمین جام خود است. مدافع عنوان قهرمانی در صورتی که برنده این دیدار شود به عنوان نخستین تیمی خواهد بود که در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا، به طور متوالی جام قهرمانی را بالای سر می برد. من یونایتد برای حضور در دیدار نهایی با نتیجه قاطع 4 بر یک مقابل آرسنال به برتری رسیده و از شرایط روحی بالاتری برای حضور در این دیدار برخودردار است.

قضاوت این دیدار بر عهده «ماسیمو بوساکا»ی سوییسی است. این داور 40 ساله را دو سوییسی دیگر به نام های «ماتیاس آرنت» و «فرانچسکو بوراگینا»  در امر قضاوت یاری خواهند کرد.