جام جم آنلاین: رئیس هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه محلات گفت: صادارت گل و گیاهان زینتی در شهرستان محلات در سال گذشته به 19 میلیون دلار رسید که کمتر از پیش بینی ها بود. غلامعلی ابراهیمی در گفتگو با مهر افزود: پیش بینی صادرات سال گذشته، 25 میلیون دلار بود که به دلیل سرمازدگی شدید به 19 میلیون دلار کاهش یافت.

وی با اشاره به شرایط اقلیمی امسال عنوان کرد: پیش بینی می شود امسال نیز به دلیل کاهش توان تولیدکنندگان بر اثر خسارت سرمازدگی از بین رفتن گیاهان مادری و خشکسالی تولید و صادرات گل 20 درصد نسبت به سال قبل آن کاهش یافت.

ابراهیمی تصریح کرد: سال گذشته 380 میلیون گل شاخه بریده، 40 میلیون انواع گل‌های گلدانی و فضای سبز، حدود چهار میلیون انواع گل‌های آپارتمامی و 25 تن انواع بذر در شهرستان محلات تولید شد که حدود 19 میلیون دلار گل و گیاه به صورت زمینی به کشور عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای CIS مشترک ‌المنافع صادر شده است.

وی بالابودن بخشی از هزینه های تولید را ناشی از عملکرد سنتی در حوزه پرورش گل و گیاهان زینتی خواند و افزود: بالا بودن هزینه‌های تولید در داخل و عدم توجه به تولید مکانیزه قدرت رقابت در بازارهای جهانی را گرفته در حالیکه اگر هزینه‌های تولید کاهش یابد تمامی تولیدات قابل رقابت خواهد بود.

ابراهیمی مهمترین عامل برای رقابتی شدن تولیدات را کاهش تعرفه‌های دولتی (همچون آب، برق ، گاز و ...) عنوان کرد و افزود: اگر تسهیلات در نظر گرفته شده برای مکانیزه کردن گلخانه‌ها سود کمتر و بازپرداخت طولانی‌تر داشته باشد محصول تولیدی جایگاه بهتری در بازارهای جهانی دارد.

وی گفت: تبدیل گلخانه‌ها از سنتی به مدرن هزینه سنگینی دارد که در توان تولیدکنندگان نیست و تسهیلات در نظر گرفته شده در این زمینه دوره بازپرداخت کوتاه‌مدت و سود بالا دارد که تولید کنندگان توانایی بازپرداخت آن را ندارند.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: 750 هکتار سطح زیرکشت گل و گیاه در شهرستان محلات است که تنها 20 هکتار از این میزان تحت کشت گلخانه‌ای مدرن است.