مدیر كل برنامه‌ریزی‌ و تالیف كتب درسی با اشاره به ورود 19 كتاب جدیدالتالیف به نظام آموزشی كشور،از حذف كتاب جغرافیا در میان كتب درسی خبر داد و گفت: درس استان‌شناسی به جای جغرافیا در مقاطع تحصیلی جایگزین می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم ظهر روز یكشنبه در نشست خبری با تشریح آخرین تغییرات در كتب درسی افزود: امسال تالیف كتاب استان‌شناسی در پنج استان تهران، فارس، اصفهان، گیلان، قم و كردستان به طور آزمایشی و با پیگیری خود استان‌ها و مشاركت دستگاه‌های فرهنگی آغاز شده است.

ذوعلم با اعلام آخرین تغییرات انجام شده در كتب درسی، گفت: بیش از 250 عنوان كتاب در مقاطع تحصیلی مختلف تالیف شده است.

وی با بیان اینكه از این تعداد 13 عنوان كتاب برای مقاطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و متوسطه هستند، گفت: این كتب در سال تحصیلی آینده مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت كه البته تعدادی از آنها به اجرای آزمایشی در خواهند آمد.

مدیر كل برنامه‌ریزی‌ و تالیف كتب درسی ادامه داد: همچنین دو كتاب جدید‌التالیف كه شامل قرآن پایه‌های سوم و چهارم ابتدایی و علوم پایه اول با توجه به مصوبه جلسه هیات وزیران با نام جدید «علوم بهداشت» در سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی از تالیف هفت كتاب جدید التالیف در دوره راهنمایی خبر داد و گفت: فارسی اول و دوم راهنمایی، تعلیم و تربیت اول راهنمایی، آمادگی دفاعی دختران سوم راهنمایی، فارسی سوم راهنمایی، دینی دوم راهنمایی و زبان انگلیسی اول راهنمایی از این كتابها هستند. 

ذوعلم گفت: در دوره متوسطه نیز از مهر ماه امسال، سه كتاب جدید تالیف ریاضی دوم متوسطه، منطق سال سوم علوم انسانی و جامعه‌شناسی پایه دوم علوم انسانی آماده ارائه به دانش‌آموزان خواهد بود.

وی اظهار كرد: همچنین در رشته علوم و معارف اسلامی، هفت عنوان كتاب جدید تخصصی این رشته برای سال تحصیلی 89 ارائه خواهد شد.

مدیر كل برنامه‌ریزی‌ و تالیف كتب درسی، همچنین به اعمال برخی تغییرات و اصلاحات جزئی در كتب درسی اشاره كرد و گفت:  در این قالب كتاب «بخوانیم و بنویسیم» پنج پایه ابتدایی امسال از نظر خط و تصویر اصلاح شده، زیرا انتقادات بسیاری در مورد تصاویر این كتابها وجود داشت و این در حالیست كه در پایه‌های ابتدایی تصویر كتاب بخشی از محتوای خود كتاب است.

وی از اعمال تغییرات كلی در كتاب مبانی علم رایانه در مقطع متوسطه با توجه به تغییرات علم رایانه‌ و نرم‌افزار نیز خبر داد و خاطر نشان كرد: در كتاب ریاضی اول متوسطه كه در سال تحصیلی 87 ـ 88 به عنوان كتاب جدیدالتالیف نیز ارائه شد، با توجه به اظهارنظرهای معلمان تغییراتی حاصل شده است.

ذوعلم از جایگزین درس استان‌شناسی به جای جغرافیا در مقاطع تحصیلی نیز خبر داد و گفت: امسال تالیف كتاب استان‌شناسی در پنج استان تهران، فارس، اصفهان، گیلان، قم و كردستان به طور آزمایشی و با پیگیری خود استانها و مشاركت دستگاههای فرهنگی آغاز شده است.

اصلاح الگوی حضور دانش آموزان در مدرسه

مدیر كل برنامه‌ریزی‌ و تالیف كتب درسی، در ادامه در واكنش به برخی مطالب عنوان شده در مورد تعطیل شدن روز پنجشنبه مدارس ابتدایی كه به گفته وی، برخی آن را كاهش مدت زمان حضور دانش‌آموز در مدرسه پنداشته‌اند، گفت: نكته‌ای كه در این زمینه در برنامه درسی ملی پیشنهاد شده، اصلاح الگوی حضور دانش ‌آموز در مدرسه است و به هیچ وجه به معنای كاهش حضور دانش‌آموز در مدرسه نیست. یعنی این كه دانش‌آموزان هفته‌ای شش روز را به مدرسه بیایند، كاملا مورد تایید است، اما این كه هر شش روز را در مدرسه بگذرانند، جای بحث دارد.

وی افزود:  پیشنهاد ما این است كه در مقطع ابتدایی دانش‌آموزان به طور رسمی و مجاز، هفته‌ای یك روز را خارج از فضای مدرسه به فعالیت درسی بپردازند، زیرا ما نباید تصور كنیم كه درس در آموزش و پرورش یعنی صرفا آن چیزی كه توسط كتاب در كلاس درس پیاده می‌شود.

برنامه درس ملی از سل تحصیلی 94-93 اجرا می شود

مدیركل برنامه‌ریزی‌ و تالیف كتب درسی، از ارائه نگاشت و ویراست سوم سند برنامه درسی ملی به شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در آینده نزدیك كه ویراست دوم آن در قالب 66 ضمیمه و هشت فصل در اسفند ماه سال گذشته ارائه شد، خبر داد و گفت: برنامه درسی ملی در سریع‌ترین حالت، از سال تحصیلی 94 ـ 93 اجرایی خواهد شد. 

ذوعلم ادامه داد:  در برنامه درسی ملی دیگر خبری از هم گسیختگی كتابها و موضوعات نخواهد بود و تمام محتویات آموزشی در مبانی قالب جدید نوسازی خواهد شد.

وی تصریح كرد: بر این اساس، تا امروز بیش از 40 مورد تغییرات قابل توجه در برنامه درسی ملی در بخش اهداف، مبانی، عناوین درسی و نحوه ارائه دروس به دانش‌آموزان صورت گرفته و بعد از ارائه پیشنهادهای لازم برای تغییرات در سند، آموزش و پرورش سه سال برای اجرایی شدن فاز اول این طرح در حوزه ستادی زمان خواهد داشت.

مدیركل برنامه‌ریزی و تالیف كتب درسی همچنین گفت: در صورت تصویب سند برنامه درسی ملی در سال جاری، این سند در سال 1391 به صورت آزمایشی در ابتدایی و در سال 1393 در مقاطع راهنمایی و متوسطه اجرایی خواهد شد.