به نقل از روزنامه "ال پاییس" اسپانیا، "دانا مرینو" سخنگوی كاخ سفید گفت:"هرچند تصویب حكم مرگ برای یك عضو ارتش، یك تصمیم دشوار و جدی برای فرمانده كل قوا است، اما رییس جمهوری اعتقاد دارد كه اقدامات و بررسیهای انجام شده در این پرونده نشان می دهد كه حكم صادره عادلانه است."

گری 42 ساله حدود 20 سال پیش به اتهام ارتكاب یكسری قتل و تجاوز هنگام خدمت سربازی در منطقه "فورت براگ" در كارولینای شمالی بین سالهای 1986 و 1987  به زندان افتاد و از سال 1988 تاكنون در حبس بسر می برد.
پیش از این، آخرین حكمی كه برای اعدام یك نظامی در امریكا صادر شده،  سال 1957 بود كه آیزنهاور مجوز اعدام یك سرباز از طریق دار را بخاطر تلاش برای قتل یك دختربچه 11 ساله اتریشی صادر كرده بود،اما هیچ رییس جمهوری تاكنون راه او را ادامه نداده بود. برای جان اف كندی نیز در دوران ریاست جمهوری اش در سال 1962 مورد مشابهی رخ داد اما ، او حكم مرگ را به زندان مبدل ساخت.
 
گری هنوزامكان فرجام خواهی را دارد، اما در صورت تایید نهایی حكمش، هنوز مشخص نیست او كی و كجا اعدام خواهد شد اگرچه  شكل اعدام مشخص است: مرگ با تزریق سم .

اگرچه مجازات اعدام در افكار عمومی امریكا پذیرفته شده است، اما پیش بینی می شود اعدام یك نظامی با جنجال و تنش همراه باشد. در این صورت، شاید كاخ سفید تصمیم بگیرد در آخرین ماههای مانده از ریاست جمهوری بوش، اجرای دستور او را تا زمان روی كار آمدن رییس جمهوری بعدی به تعویق بیندازد.

با این حال، بوش – آنگونه كه سخنگوی كاخ سفید گفت- تاكید كرده است كه مرگ، عادلانه ترین حكمی است كه برای مجازات گری صادر شده زیرا او،‌ "جنایتهای وحشتناك" انجام داده است.

به نوشته ال پاییس، بوش از هواداران سرسخت مجازات اعدام است. او زمانی كه فرماندار تگزاس بود، اجرای 152 حكم مرگ را تایید كرد و در طول دوران 8 ساله ریاست جمهوری خود نیز مجوز سه اعدام دیگر را از جمله محكومان دادگاههای فدرال صادر كرده است. یكی از آنها، "تیموتی مك ویج" مسئول قتل عام اوكلاهما در سال 1995 بود كه در آن 168 نفر جان باخته بودند